Moxa
Moxování je jedna z možných metodik, kterou lze působit na akupunkturní body, jedná se o neinvazivní způsob, kdy je akupunkturní bod nahříván pelyňkovým doutníkem. Účinek tepla působí především do hloubky. Na rozdíl od akupunktury, která pracuje s existující energií organismu a přerozděluje ji, moxa umí prostřednictvím tepla energii do těla dodávat.
Prohřívajícím teplem dochází k harmonizaci rovnováze mezi energií jin a jang. Moxa stimuluje tok energie čchi s následujícími účinky:
- zlepšuje imunitu
- podporuje regeneraci organizmu
- normalizuje vegetativní funkce
- navozuje stav relaxace
- podporuje trávení.
Vůně hořícího peliňku navozuje pocit uvolnění a má baktericidní účinky. Moxování se používá při onemocněních způsobených chladem, ať už vnitřním nebo vnějším, jako jsou: onemocnění dýchacích cest (záněty, astma), poruchy trávicího traktu (průjem, zácpa, žaludeční vředy), menstruační potíže, nemoci močopohlavního ústrojí, revmatické a degenerativní onemocnění kloubů. Dále se doporučuje při depresích, stavech vyčerpanosti a únavy.
Moxování lze provádět i jako kombinovanou metodu, kdy lze doplnit regenerační masáž zad a šíje moxováním potřebných akupunkturních bodů a tím navodit uvolnění a úlevu v postižených oblastech.
Kdy ne
- U příliš hladových nebo naopak najezených osob
- Po požití alkoholu
- Horečnaté onemocnění
- Stavy horka z prázdnoty jin
- Návalů horkosti, pocitech tepla
- Prázdnota jin se stoupajícím jangem
- Těhotenství
- Suchý kašel
- U otevřených ran
- V blízkosti očí, tepen a pohlavních orgánů
Fonoforéza
Fonoforéza je metoda, která pracuje na principu tónové rezonance. Říká se jí také tónová akupunktura. Stejně jako u akupresury se v případě fonoforézy nepoužívají povrch porušující jehličky. Aktivní body jsou stimulovány terapeutickými ladičkami přesně naladěnými na setiny hertzů. Ladičky na tělo působí kmitáním, chvěním a mírným tlakem. Nejčastěji se používá několika ladiček s různými frekvencemi, které nejlépe odpovídají terapeutickému účelu
Indikace (Kdy ANO)
- nervozita, stres, nespavost a napětí
- problémy se spánkem
- úzkosti
- klimakterické problémy
- hluboce relaxuje a harmonizuje
- zklidňuje organismus, zlepšuje koncentraci
- ztuhlé svaly, bloky, křeče
- bolesti v kloubech
- celková regenerace a detoxikace organismu
- zvýšení celkové imunity organismu
Kontraindikace (Kdy NE)
- zhoubné onemocnění – jakákoli fáze zjištěného onkologického onemocnění
- probíhající infekční nebo virové onemocnění
- zánět žil
- záněty všeobecně
- horečka
- bezprostředně po jídle (1–2 hodiny)
- první trimestr gravidity
- čerstvé pooperační stavy
- těžké psychické poruchy, psychózy
Segmentová masáž
Technika segmentové masáže je odvozena od masáže klasické. Na rozdíl od relaxačních a regeneračních masáží působí masáž segmentová vice na nervový systém. Stimulací receptorů posílá masér signál dostředivými drahami do mozku masírovaného klienta, který reaguje vysíláním zpětné reakce z mozku do kůže, podkoží a svalů. Masáž je prováděna s cílem odstranit reflexní změny na kůži a v hlubších tkáních, které mohou být způsobeny například fyzickým přetěžováním dané oblasti, zvýšeným svalovým napětím, nebo onemocněním vnitřních orgánů
Hmaty používané v segmentové masáži se liší od hmatů používaných v masáži klasické, nebo sportovní, ale na rozdíl od nich zasahují tyto hmaty do nejhlubších tkáňových vrstev, které jsou dosažitelné z povrchu těla.
Ve smyslu shrnutí technik segmentové masáže se jedná o relativně mladou techniku masáže, i když některé z těchto technik byly využívány v čínské akupunktuře. Segmentová masáž, jak jí známe dnes se začala formovat v počátku 20 století. Jedním z jejích průkopníků byl Henry Head, který v roce 1898 popsal změny citlivosti kůže při onemocnění vnitřních orgánů (dle inervace z odpovídajícího míšního segmentu tzv. Headovy zóny – maximální body s nejvyšší kožní citlivostí).
INDIKACE (kdy ANO)
- funkční poruchy páteře
- stavy po diskopatiích
- cervikální migréna (bolesti hlavy od krční páteře)
- syndromy vzniklé na základě poruch páteře
- poúrazové a pooperační stavy
KONTRAINDIKACE (kdy NE)
- akutní záněty tkání, nebo orgánů
- Stavy vyžadující absolutní klid na lůžku (čerstvý infarkt myokardu; akutní dna, nebo otřes mozku)
- horečnaté stavy
- infekční onemocnění
- zánět v povrchních tkáních
- gravidita a menstruace (týká se masáže pánevní oblasti)
- onkologická onemocnění
.