Kineziotaping dále tejpování nebo také lepení různobarevnými páskami, které můžete vidět nejen u sportovců, ale i třeba u vašeho známého, který má zřejmě svalový problém. Tato metoda je nová a v současné době hojně využívána fyzioterapeuty maséry nebo ortopedickými odborníky.
Tejpování bylo vyvíjeno od roku 1973 japonským chiropraktikem Dr. Kenzo Kasem. Zjištění, že elastický tejp pomáhá jako externí podpora svalům a přidruženým tkáním, vytvořilo zcela nový přístup k léčbě svalů, fascií, kloubů, vazů, šlach, nervů a orgánů. Dlouhou dobu bylo tejpování využíváno hlavně orotopedy, chiropraktiky a lékaři z ostatních oborů. Velice brzy na to bylo tejpování použito u olympijských volleyballových hráčů v Japonsku. Novinka se rychle rozšířila mezi sportovce celého světa. Od té doby nastal boom a tejpováním se dá řešit téměř jakýkoliv svalový problém, který má za cíl zmírnit bolest, tonizovat tkáně pod páskou (u jizev) nebo může sval aktivovat.
Elastický tejp dynamicky působí na kůži a podkoží. Mechanismus působení tejpovací pásky je založen na natažení (elasticitě) pásky, která způsobuje tah, tím dochází k reflexnímu ovlivňování nejen kůže, ale i svalů v okolí přilepeného tejpu. Při poranění svalového bříška dochází k výronu tekutiny do mezibuněčného prostoru zraněného svalu. To vede ke zvýšení tlaku v tkáni. Dochází k dráždění senzorů tlaku a bolesti. Následky jsou zvýšení napětí, bolest, tuhost a otok.
Po aplikaci tejpu můžeme dosáhnout účinku tonizace (zvýšení napětí) nebo naopak inhibice (snížení napětí) ošetřeného svalu. Tah a správné uložení tejpu je proto rozhodující.
Aplikování tejpu způsobuje lepší tok lymfy v postižené oblasti. Tím, že se tejp nalepí na napnutý povrch kůže, dojde ke zřasení tkáně. Díky tomuto zvrásnění nastane otevření dosud stlačených lymfatických cév. Tejpovací páska po aplikaci vytvoří mírný pasivní podtlak v tkáni, čímž umožní zrychlený odtok lymfy (mízy) z podkoží a mezibuněčných prostor. Tím viditelně odstraňuje otoky a následně zabraňuje jejich opětovnému vzniku. Vhodná je i aplikace při rozsáhlých hematomech.
Páska je vyrobena ze 100% bavlny a má stejně elastické vlastnosti jako lidská kůže. Nebrání tedy v pohybu jako jiné pevné pásky, které mají za cíl spíše zpevnit kloub nebo ho znehybnit. Lepidlo je ve většině případů hypoalergenní. Pokud jste ovšem alergičtí na náplast, je lepší se před aplikací, nebo nákupem pásky zeptat, zda by produkt nemohl způsobit alergickou reakci.
Před aplikací pásky je vhodné oholit místo, kde bude páska přiložena, aby nedocházelo k tahání chloupků a dráždění, zvlášť pokud chceme oblast tlumit a relaxovat. Terapeut, který má anatomické znalosti. Zvolí směr lepení pásky včetně síly tahu. Tejp je propustný a kůže tak může dýchat. Páska je voděodolná a s určitou opatrností vydrží i úkony osobní hygieny. Podle potivosti kůže vydrží aplikace 3-7 dnů. Pokud se okraje tejpu začnou odlepovat, je důležité nesundávat pásku a snažit se ji ponechat na místě, pokud možno co nejdelší dobu.
Taping příznivě působí
- svaly – působí při stimulaci a tlumení svalového napětí, je výborný při redukci svalové únavy, pomáhá předcházet křečím, oslabené svaly zpevňuje a zkrácené uvolňuje, čímž pomáhá při korekci a regeneraci
- lymfatický a oběhový systém – odstraňuje hematomy a zlepšuje lymfatický průtok, čímž ve výrazné míře dokáže urychlit regeneraci
- bolestivost – po aplikaci tapu dochází ke snížení vnímání bolesti
- klouby – působí jako opora a předchází různým zraněním, případně jako prevence po zranění místo omezující ortézy
- jizvy – urychluje hojení
INDIKACE (Kdy ANO)
- tenisový loket a golfový loket
- syndrom karpálního tunelu
- artróza kyčle, kolena
- hallux valgus (vbočený palec)
- bolesti zad a páteře
- patní ostruha
- syndrom zmrzlého ramene
- ploché nohy
- chybné držení těla
KONTRAINDIKACE (Kdy NE)
- onkologické onemocnění v jakékoli fázi
- akutní infekční onemocnění (akutní růže-erysipel, nachlazení, rýma, horečka, opary)
- křečové žíly, trombóza
- akutní alergická reakce na náplast
- nemoci kůže (mokvavé ekzémy, otevřené rány, lupénka)