Manuální lymfatickou masáž představil dánský manželský pár Vodderových v roce 1936 ve Francii na mezinárodní výstavě zdraví a krásy. V průběhu 40 a 50 let minulého století byla tato technika opomíjena a dalšího rozvoje se dočkala až v šedesátých letech 20. století, kdy metodu manuální lymfatické masáže uvedl do praxe Dr. Asdonka v roce 1963 v Německém Essenu. Na rozvoji dále pracovali prof. Kuhnke a prof. Foldi. V roce 1967 byla založena společnost manuální lymfatické masáže (lymfodrenáže) dle Voddera. V České republice prosadil do praxe manuální lymfatickou masáž prof. MUDr. Bechyně, který se studiu lymfatického systému věnoval od r. 1969.
Manuální lymfatická masáž je soubor uspořádaných lymfodrenážních hmatů, které slouží k detoxikaci organismu. Pravidelnou manuální lymfatickou masáží lze zabránit vzniku pooperačních a poúrazových otoků, lymfedémů, otoků z chronické žilní nedostatečnosti a postupující fibróze tkání. Nezanedbatelný přínos manuální lymfatické masáže je v potlačení projevů celulitidy, při formování postavy, redukci váhy, regeneraci sportovců a lidí, kteří v pracovním procesu přetěžují dolní končetiny. Pomocí manuální lymfatické masáže mohou být veškeré výše zmíněné typy otoků minimalizovány. Speciální hmaty manuální lymfatické masáže posunují lymfu mízním řečištěm ve správném směru od jemných kapilár přes lymfatické cévy a uzliny až ke vstupům do krevního řečiště.
Technika manuální lymfatické masáže se provádí tzv. „na sucho“ bez použití masážních prostředků a působí především na povrchové vrstvy kůže a podkoží. Provádí se krouživými pohyby, masér provádějící manuální lymfatickou masáž musí přesně znát anatomii a fyziologii lymfatického systému, musí dodržovat přesně posloupnost jednotlivých hmatů. Vždy je třeba nejprve provést bazální ošetření krku zepředu. Manuální lymfatická masáž nesmí být nikdy bolestivá!
Indikace (Kdy ANO)
- žilní otoky
- špatné prokrvení
- otoky a únava dolních končetin
- lymfedém – otok způsobený hromaděním lymfy – nezbytné doporučení od ošetřujícího lékaře!!!!!!!
- celulitida
- celková regenerace a detoxikace organismu
- zvýšení celkové imunity organismu
Kontraindikace (Kdy NE)
- onkologické onemocnění v jakékoli fázi
- akutní infekční onemocnění (akutní růže-erysipel, nachlazení, rýma, horečka, opary)
- zánětlivá onemocnění, zánět žil
- akutní ekzémy
- akutní lupénka
- onemocnění ledvin, dialýza
- zvýšená funkce štítné žlázy (hyperthyreóza)
- onemocnění srdce
- těhotenství
- křečové žíly, trombóza
- hemofílie
- po požití alkoholických nápojů a po užití tišících léků
- Diabetes, epilepsie
Jak často?
Jednorázová manuální lymfatická masáž postrádá smysl. Velmi vhodné je absolvovat několik výkonů s odstupem maximálně jednoho týdne doporučený počet výkonů v jedné kůře je minimálně 3, ještě lépe 4 výkony.
Jak podpořit účinnost masáže?
Během celé kúry je vhodné vyvarovat se fyzické i psychické námahy. Omezit stravu bohatou na bílkoviny a jíst spíše zeleninu, ovoce, bílé maso, rýži, těstoviny. Dodržovat pitný režim – tzn. vypít minimálně 2 l denně (vodu bez bublinek, ovocné, bylinné či zelené čaje). Nevhodný je alkohol
coca-cola apod.
Po masáži mohou nastat některé nežádoucí reakce organismu
Po účinné masáži může přechodně dojít ke zvýšení pocitu únavy, někdy jsou přítomny bolesti hlavy nebo častější močení. Při problémech s akné je třeba počítat s přechodným zhoršením stavu pokožky. Jde o reakci těla na odstraňování toxických látek a vždy do několika hodin nebo několika málo dní vymizí.